Blíží se jaro a s ním i krásný křesťanský svátek - Velikonoce. Jeho datum se každý rok mění, je odvozeno od data prvního úplňku po jarní rovnodennosti - vždy na první neděli po tomto prvním jarním úplňku. Velikonoční neděle se tedy může pohybovat od 22. března do 25. dubna. Letos připadá Velikonoční neděle na jeden z nejpozdějších možných termínů - až 21. dubna.

Dle křesťanské tradice slaví Velikonoce úmrtí a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista, nicméně ne náhodou svátek také zapadá do starší pohanské tradice vítání jara a z dob předkřesťanských převzaly Velikonoce i většinu tradic.Velikonoce

Malování vajec

Mezi ty nejtypičtější velikonoční tradice patří malování vajec a zdobení kraslic. Vejce byla již od pradávna symbolem jara, plodnosti, úrody a hlavně života, protože sama v sobě nesou zárodek nového života.  U nás se dávala koledníkům darem původně vařená, barvená různými barvami, které šlo najít v přírodě – nejčastěji tedy byla malována zeleně, žlutě, hnědě nebo červeně. Vejce barvila děvčata a dávala je chlapcům jako výslužku za „vykoledování“, tedy za vyplacení pomlázkou z vrbových prutů. Vyšleháním prý chlapec děvčeti zajistil, aby „neuschlo“, tedy aby neonemocnělo a bylo příštího roku stále mladé a svěží. Vejce pak bylo chlapci dáno jako odměna. Každá barva vejce znamenala něco jiného, nejromantičtější pak byla symbolika červeného vejce. Červená barva je odpradávna symbolem lásky a dívka si červené vajíčko schovávala pro chlapce, který se jí líbil. Zelená znamená jaro, přírodu a mládí, žlutá zase souvisí se sluncem a zlatými skořápkami štědré hospodyně, která uctila Ježíše Krista. O dalších velikonočních symbolech a tradicích se můžete dočíst např. zde.

Zdobení kraslic

Během let lidé přišli s mnoha nápady a způsoby, jak vejce ozdobit. Mezi nejkrásnější a rovněž pro naše země typické je zdobení kraslic, tedy zdobení pouze skořápek vajec s vyfouknutým obsahem. Vejce je sice křehčí, ale zato mnohem déle vydrží a mnozí koledníci si nejkrásnější kraslice schovávají po léta. Dekorování kraslic je sice o něco náročnější než pouhé barvení vařených vajec (však už jen samotné vyfukování vajec je pro mnohé obtížné!), o to je však výsledek krásnější. Existuje mnoho způsobů, jak kraslice zdobit, mezi klasičtější patří malování, jsou však i mnohem propracovanější techniky. Kraslice lze zdobit voskem, vrtat, krášlit bavlnkami či mašlemi.

 

Kurz Malovani kraslicVzdělávací centrum ACZ má ve své nabídce každoročně velmi oblíbený kurz Malování kraslic. V našem kurzu se můžete naučit, jak vejce nejlépe vyfouknout, odmastit, vrtat, barvit či malovat. Dostanete tipy na různé vychytávky při zdobení a nástroje, které je možné použít. A domů si odnesete vlastnoručně vyrobené kraslice, čímž budete mít před Velikonoci náskok ;-). Na kurzu navíc panuje příjemná komorní atmosféra, spoustu se toho dozvíte a můžete se i vy podělit s ostatními účastníky o vlastní tipy nejen k barvení vajec.

Postní doba a velikonoční kuchyně

Vejce byla rovněž vítaným darem, neboť Velikonocům předchází postní doba, která letos trvá od 6. března do 18. dubna. I proto jsou Velikonoce typické i jídlem. V našich zemích se tyto svátky tradičně pekl beránek, mazance či perníčky a každý den Velikonočního týdne je spojen i s typickým pokrmem nebo druhem pokrmu – například o Zeleném čtvrtku by měl člověk podle tradice sníst něco zeleného, třeba špenát nebo jinou zeleninu, na Škaredou středu se pečou jidášci na připomínku Jidášovy zrady, Bílá sobota a nedělní Boží hod Velikonoční jsou spojeny s pořádnou hostinou. Velikonoční pondělí je spojeno zejména s vejci samotnými.

 

Celé Velikonoce podobně jako Vánoce provází pečení a zdobení perníčků, které mají nejrůznější tvary a polevu. Dokonce i recepty na těsto se liší, leckterá hospodyňka má právě ten „svůj“ recept, který se dědil po generace. Perníčky mohou být i dobrou výslužkou pro koledníky, proto by neměly chybět v žádné domácnosti. Z našeho kurzu Zdobení perníčků se můžete dozvědět, jak připravit polevu na zdobení perníčků, jak správně připravit a zpracovat těsto a samozřejmě, což je opravdu kumšt, jak perníčky krásně nazdobit. Díky tomu budou perníčky nejen chutné a voňavé, ale taky krásná umělecká díla, kterými se nebudete stydět obdarovat mlsné koledníky či si s nimi vyzdobit kuchyň.

 

Chcete-li si přečíst o nějakých dalších zajímavých Velikonočních receptech, podívejte se zde.

Jaro na zahradě i u nás doma

Jaro na zahradě

Velikonoce jsou samozřejmě nejvíce spjaty s oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale ať už jsme či nejsme věřící, mají pro nás hluboký význam. Jsou to totiž svátky přicházejícího jara. Příchod jara byl slaven již v pohanských dobách a v době, kdy se do Evropy začalo šířit křesťanství byl nahrazen slavením Velikonoc. Jaro pro naše předky symbolizovalo probuzení přírody po krušné zimě, návrat světlých, dlouhých a teplých dní, a ostatně nejinak tomu je i dnes. Na jaře se rodí či líhnou mláďata, začínají kvést rostliny a všechno se zelená. Příroda se probouzí, a i my máme najednou novou chuť do života. Je déle světlo a můžeme začít s uskutečňováním nových plánů.

 

 

Se zlepšujícím se počasím se naše plány můžou bez starostí odehrávat i mimo zdi našeho bytu či domu, za procitající přírodou můžeme vyrazit ven na túru nebo klidně i pouze ven na zahradu. Zahrádkáři jistě budou souhlasit, že právě jaro je klíčovým obdobím, kdy můžeme výrazně ovlivnit, jak bude naše zahrada vypadat po zbytek roku. Probouzející se příroda na naší zahrádce potřebuje péči, aby vše kvetlo, rostlo či plodilo tak jak má, a aby nedošla k úhoně. V kurzu Jaro na zahradě se pod dohledem zkušené lektorky dozvíte to a mnohem víc o tom, jak se správně připravit na novou zahrádkářskou sezónu.

 

Krásná zahrádka je jistě potěšením pro oko, ale rostliny se dají pěstovat nejen na ní, ale i doma v obývacím pokoji, ať už zkrátka možnost venkovního pěstování nemáme, nebo si chceme trochu jara přinést i domů. Máloco oživí a provoní pokoj tak, jako krásně barevné květiny. Rostliny jsou živé, stejně jako lidé, a každá je jiná, proto každá preferuje jiné umístění v interiéru, upřednostňuje jinou metodu pěstování a má specifické požadavky. Náš kurz Pokojové rostliny vám umožní zjistit, jak na to.

Ať už jaro oslavujeme jakkoliv, oslavujme ho s úsměvem. Vyrazme ven nadýchat se plnými doušky jarního vzduchu a trochu se ohřát v paprscích probouzejícího se sluníčka. Na chvilku slevme ze shonu a porozhlédněme se kolem sebe. I my jsme součástí přírody, nechme tedy jaro působit i na nás!

Jaro