Výraz obličeje jako komunikační výhoda

 

Emoce hrají při komunikaci významnou roli. Naštěstí se promítají do obličeje a můžeme je tak snadno číst. A to tak, anižbychom o tom museli přemýšlet. Snadno poznáme radost, smutek, vztek. Lze ale využít výrazy v náš prospěch? A co když je protistrana záměrně používá jako zastírací manévr?

 

 

„Pane bože, proč se zase tváříš tak otráveně?“ Anebo: „Jééé, ty celá záříš.“ Taky se vám stává, že druzí dokáží přesně popsat váš momentální emoční stav? A to z jediného pohledu na váš obličej? Ano, v některých případech je to opravdu jednoduché a vše tak usnadňuje vývoj navazující konverzace. Naše tvář využívá 43 mimických svalů k tomu, aby vyjádřila, jak se její majitel či majitelka cítí. Díky jejich zapojení tak můžeme rozpoznat, zda je náš komunikační partner naštvaný, veselý, smutný nebo má třeba strach.

 

Jak využít výrazy obličeje v komunikaci?

 

Pokud dokážeme druhého „přečíst“, pravděpodobně právě předvedl takzvaný makrovýraz. Ten trvá půl až čtyři vteřiny a je zcela vědomý. Znamená to tedy, že ho umíme ovlivnit a víme, jak (a proč) se tváříme právě takto. Makrovýraz povětšinou vzniká ze dvou důvodů. Buď chceme vyjádřit absolutní emoci, anebo jej naopak použít jako zastírací manévr jiné emoce, kterou chceme skrýt či potlačit. No jo, ale jak tedy poznáme tu opravdovou emoci, kterou ten druhý prožívá?

 

Máme pro vás dobrou zprávu. I v takové situaci je možné si poradit. Kromě makrovýrazu totiž existuje takzvaný mikrovýraz, který tomu na první pohled viditelnějšímu a lépe rozpoznatelnému předchází. Takovou emoci vyjadřujeme nevědomě, tudíž ji nedokážeme ovlivnit. A právě proto je pravdivá. Odráží náš aktuální emoční stav. Pro nezkušené pozorovatele má ale jednu velkou nevýhodu, trvá maximálně půl vteřiny. Pokud ale víme, na co se zaměřit a jak trénovat, dokážeme i takto rychlou a především skutečnou emoci rozpoznat. A o to nám přeci jde!

 

Chtěli byste se také zařadit mezi ty, kteří se dokáží doslova dostat pod kůži svým komunikačním partnerům? Chcete získat další výhodu v komunikaci a být tak o krok napřed? Rádi byste se naučili číst zdánlivě nerozpoznatelné emoční výrazy? S tímto vám dokážeme pomoct, a to na našem kurzu Emoce v neverbální komunikaci.

 

 

Autorka článku: Mgr. Libuše Petrovic