Na kurzech v ACZ nezapomínáme ani na nastávající maminky. Většina kurzů se zaměřuje na průběh těhotenství a porodu. Je to meta, na kterou se soustředí informace a pozornost budoucích rodičů. Co bude vlastně ale dál? Miminko je tady a není čas teprve začít zjišťovat, jak se poprat se šestinedělím. Lektorka Monika S. Seidlová sepsala pro náš web článek, kde shrnuje jaké změny porod přináší a co vlastně naše miminko těsně po narození potřebuje.

Takže už se to blíží. Brzy přijde na svět vaše miminko a nemůžete se dočkat. Přemýšlíte, jaké asi bude, komu bude podobné a co všechno spolu zažijete. Hledáte, co je to vlastně ta výbavička pro miminko, jaké nezbytnosti jsou potřeba, plánujete a nakupujete. Během toho všeho těšení a chystání třeba také přemýšlíte o tom, že je před vámi velká životní změna, vlastně jedna z největších. Ale nejste jediní, komu se narozením všechno změní. I vaše miminko se bude muset vyrovnat s velkou řadu změn a třeba se vám hodí pár nápadů, jak mu to ulehčit.

 

Co všechno musí takové narozené miminko zvládnout za změny?

  • Dotyk. Ještě nenarozené děťátko je neustále obklopeno plodovou vodou. Ta ho nadnáší a usnadňuje všechny jeho pohyby. Často se dotýká pupeční šňůry a také stěn dělohy, jeho pohyby v bříšku tak můžete cítit. Ke konci těhotenství je nakonec natěsnané a obepnuté dělohou ze všech stran. Je tak v kontaktu s tělem maminky neustále, ve dne i v noci.
  • Pohyb. V děloze je pohyb vlastně pořád. Samozřejmě nejvíc ho dítě zažívá, když se hýbe i maminka. Rytmické pohyby chůze, jemné pohupování, nebo jen odrazy vlastního pohybu – to všechno přináší pro miminku nepřetržitý sled různě silných reakcí.
  • Zvuk. V děloze není nikdy ticho. Zní tam tlukot srdce maminky, svištění krve ve velkých cévách, přelévání plodové vody a později slyší miminko i zvuky zvenčí. Celá zvuková kulisa dohromady může mít až 100 decibelů, což je podobný hluk jako u dálnice nebo na rockovém koncertu.
  • Chuť. Od té doby, kdy se miminku vyvinou náležité orgány, průběžně polyká plodovou vodu. Ta je mírně nasládlá, protože kromě jiného obsahuje i glukózu. Chuť mohou i ovlivňovat aromatické potraviny ve stravě maminky. Miminko v bříšku nezná pocit hladu nebo žízně, všechny jeho potřeby jsou uspokojovány naprosto automaticky.

 

Zkusme si teď na chvíli představit klasickou situaci, kdy je novorozené miminko položené na zádech na rovné položce, třeba v postýlce, v tiché místnosti. Kde je všechen dotyk, pohyb, zvuk, na které bylo nepřetržitě několik měsíců zvyklé? Co je to za úplně nové, nezvyklé pocity, jako je třeba hlad nebo horko? Když se na to podíváme z jeho pohledu, můžeme pak mnohem snáz přijít na to, co vlastně miminko chce a proč může být nespokojené. Vidíme potřebu být v náručí maminky, cítit dotyky a objetí. Často to stačí k tomu, aby se miminko cítilo lépe.

 

Připomínku pohybu v děloze můžeme napodobit chováním, pohupováním na míči, nošením v šátku nebo nosítku. Lepší je vertikální pohyb nahoru-dolů, než ze strany na stranu, ale nebojte se experimentovat. Tlukot srdce maminky nebo jiného pečovatele je také důvěrně známý zvuk, který uklidňuje a dodává miminku jistotu. Mnohem lépe také teď rozumíme potřebě být u maminky na prsu. Mateřské mléko má totiž chuť, která je podobná chuti plodové vody. A mimochodem – věděli jste, že se takhle malé miminko orientuje nejlépe ze všech smyslů čichem?

 

Zajímá vás víc o tom, co potřebuje miminko po narození a také, jak se na toto období dobře připravit? Chcete získat praktické dovednosti včetně manipulace a nošení v šátku, dozvědět se o možnostech pomoci a podpory i pro maminku a ostatní členy rodiny? Přijďte na náš kurz Příprava na šestinedělí. Absolvovat ho nyní můžete také on-line.

Autorka článku: Ing. Monika S. Seidlová