222 365 819
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

over 50 Working to Improve Silver Economy

 

 

 

 

 

Mezinárodní projekt financovaný z programu Leonardo da Vinci.

Číslo projektu: CZ/12/LLP-LdV/PS/P134064

Projekt začal v červenci 2013 a skončil v červenci 2014.

 

Spolu s partnery z Itálie, Francie a Dánska se v tomto projektu zaměřujeme na rozvoj počítačových dovedností u pracovníků starších než 50 let.

Počítačové dovednosti jsou klíčovým aspektem v současném pracovním životě, který u skupiny lidí starších 50ti let často rozhoduje o jejich pracovním uplatnění. Projekt má za úkol umožnit výměnu zkušeností a znalostí v této oblasti mezi odborníky, lektory i další profesionály. Tito mají pracovat na rozšíření možností přístupu starších obyvatel k IT, moderním technologiím a e-learningu. V projektu se partneři zaměřují také na metody učení IT dovedností a specifické potřeby této věkové skupiny. 

Aktualita

Je-li vám více jak 50 let, oceníme, pokud nám vyplníte dotazník v tomto odkazu. Dotazník má cca 20 otázek a jeho vyplnění trvá krátkou dobu. Dotazník se týká vašeho používání počítačů, tabletů a mobilních aplikací.

Za jeho vyplnění Vám děkujeme.

Proběhlá setkání:

  • Listopad 2012 - Livorno
  • Březen 2013 - Praha
  • Září 2013 - Kodaň
  • Listopad 2013 - Pisa
  • Březen 2014 - Livorno
  • Červen 2014 - Marseille

Plánovaná setkání:

  • Projekt se již blíží ke konci, všechna setkání již proběhla.

Popis v Angličtině:

The partnership brings together players (IT, CZ, DK, FR, UK) specialized in facilitating the access to digital skills for older workers at risk of losing employment, to allow them to remain active in society and at work, avoiding situations of marginalization and unemployment. For this reason they will act on the computer illiteracy that plagues most workers over 50 who need to acquire new skills in order to have a reposition in the labour market, caused by the crises of the companies and by the conversions to other sectors that require new profiles and career paths. The project aims to enhance and maximize the employment potential existing in the labour market, acting on the services provided to public bodies to enable older workers to access paths e.learning, keeping lower the digital divide and facilitating their stay on labour market.

The project intends to build a network of exchanges for training professionals/tutors/operators through meetings and discussion, workshops and individual mobilities focused on specific topics to provide an effective access to IT and DL paths for older workers.

In detail, they will address the learning methods to redirect people over 50 towards learning by means of exercise of the memory, the development of attention, concentration, synthesis and reporting, thanks also to multimedia tools, methods of planning training courses for computer basic science and distance learning by open systems (e.g. the constructivist approach) and techniques to facilitate interaction, opportunities for professional training in distance learning and/or training. The aim is to build an approach and a method for ensuring access to IT and digital learning for older workers, to be integrated in the employment strategies of the partners.

The scenario outlined by the Europe 2020 strategy requires that all EU citizens can have the tools to acquire professional skills and those essential to promote their employability, to remain in the labour market building a more cohesive and inclusive society. Because of the crisis and the speed changes in the global economy, more and more companies spend large groups of workers to other sectors, or use social safety nets to allow them to access to training paths and entry into new contexts and companies (phasing out strategy). Most of them have already spent a considerable part of their professional career and are unprepared to the change, but their stay in the labour market is strategic to extend working lives, increase employment and to avoid a burden on pension systems.

Recently the European Commission (2012 Ageing Report) points out that the financial and economic crisis resulted in the total number of employed persons (aged 15 to 64) falling by 25% in EU-27 from the third quarter of 2008 to the second quarter of 2011. But in the same period, the number of employed persons aged 50 to 64 years increased by 5.8% while the number of employed persons aged 65 or over rose by 4.1%. The projections point that between 2010 and 2060 an employment rate for women aged 55 to 64 is expected to rise by 20.9 percentage points, while that for men is projected to increase by 5.1 points. In Italy last reform of the labour market has raised the retirement age to 67 years for men and to 62 for women, so the number of elderly people who need to stay active and to work is increasing. As the prevailing model in the labour market is the flexicurity, the lifelong learning and e.Learning will play a decisive role in requiring and providing skills to give new job opportunities and active citizenship. Computer skills are increasingly important to ensure the access to the training systems like the e.learning and to participate fully in the company's innovations. Therefore, computer literacy will be necessary to plug the digital divide that affects a significant portion of those workers who, especially after the age of 50, have low qualifications and little familiarity with the learning in general, as they don't exercise the cognitive tools that move the simplest tasks of knowledge acquisition (concentration, storage, synthesis, etc.), and therefore should deal with insurmountable obstacles to access to vocational training and to exercise the active citizenship.

Evropské projekty - související články

 

 

Vytvořilo Zawoko NET ACZ spol. s r.o., 2007-2013 | Vzdělávací centrum | E-mail: acz@aczprace.cz