zahrada-pro-vcely.jpg

Zahrada pro včely

Po absolvování kurzu účastníci porozumí koncepčnímu přístupu k zahradě jako k biotopu. Ten může být jako součást přírody koncipován tak, aby v něm hmyz našel svoje místo. Kurz je určen pro nejen včelaře, zahrádkáře ale všechny, kdo se zajímají o udržitelnost, diverzitu a ochranu přírody v širším slova smyslu.

Termíny

lektor
datum
čas
cena
 
Ing. Lenka Bennerová
6. 3. 2022
od 09:30 do 12:30
1150,- Kč
lektor
Garant: Ing. Lenka Bennerová

Máte dotaz na tento kurz?

Telefon:   222 365 819
Mobil:   734 844 468
Email:   acz@aczprace.cz

Cílem kurzu je seznámit účastníky s koncepcí zahrady přátelské opylovačům, zejména včelám ale i dalším, méně běžným přesto pro diverzitu nepostradatelným druhům.

Po obecném úvodu o významu a nenahraditelnosti opylovačů a faktorech způsobujících jejich ohrožení, projdete sezony na zahradě tak, jak probíhají v přírodě - jaro, léto, podzim, zima. Naučíte se, jaké medonosné a nektarodárné rostliny pěstovat a vysazovat, abyste přilákali na zahradu hmyz/opylovače. Přesto, že včely jsou (pro včelaře) prioritou, zastavíte se i u dalších neméně důležitých skupin opylovačů, například čmeláků a včelek samotářek. Budete se věnovat i chemii, kterou bychste měli na zahradě vyloučit nebo nahradit, abyste opylovače svým hospodařením neohrožovali.

 

Obsah kurzu

Předjaří: veledůležité období pro opylovače, před kvetením ovocných stromů. Jaké rostliny bychom mohli nebo měli na zahradě pěstovat pro toto období?
Jaro je pastvou pro oči ale i pro opylovače. Ne každý má to štěstí, že má za plotem sad. Co jiného kromě ovocných stromů může včely nasytit?


Podletí: po období hojnosti nastává v kvetení prodleva. Čím můžeme tuto mezeru překlenout? Které zahradní květiny či keře a stromy kvetou v podletí?


Léto: většina včelařů si s tímto obdobím neví rady. Lípy odkvetly a co dál? I v létě toho může zahrada včelám i dalším opylovačům hodně nabídnout.


Podzim: už odkvetly stromy i louky, co teď? Během podzimu kvete hojně trvalek a pnoucích rostlin, také některé exotické dřeviny, dokvétají bylinky, to všechno může být zdrojem
nektaru. Pozdní podzim je zcela zásadním obdobím pro opylovače. Pro přežití zimy je nutné, aby se včely uložily na zimu připravené a vykrmené. Proto bychom jim měli připravit včelí pastvu. Z čeho se skládá podzimní pastva?

To všechno a mnohem více se dozvíte na kurzu zahrada pro včely.

 

Délka kurzu

Kurz trvá tři hodiny.

 

O lektorce:

Certifikovaná lektorka Ing. Lenka Bennerová je původem inženýrka chemie a zahradám se začala profesionálně věnovat před sedmi lety. Je majitelkou a jednatelkou firmy Vaše zahradnice. Kromě návrhů, údržby a úprav zahrad se věnuje i popularizaci zahradničení, jako způsobu relaxace, poznání a smysluplného pohybu na čerstvém vzduchu.

 

Místo konání

Učebna vzdělávacího centra ACZ
Týnská 21, Praha 1 - Staré Město

Učebna se nachází v centru Prahy v blízkosti Staroměstského náměstí. 

Učebna je v blízkosti stanic metra a tramvajových zastávek: Náměstí Republiky (metro B), Můstek (metro B a A), Staroměstská (metro A). O víkendech možno zdarma parkovat na veřejném parkovišti na Senovážném náměstí (cca 7 min. chůze od učebny).

Přihlásit na kurz

   
Přidáním dalších účastníků, získáte slevu 15% na celou objednávku.
(cena uvedena vč. DPH 21%)