Co je mandala?

Mandala

Mandala je kruhový obrazec, vyskytující se nejen všude kolem nás, ale také objevující se ve všech dobách i kulturách. Propojuje se v ní nejen barva s tvarem a intuice s rozumem, ale také člověk i příroda. Mohou to být květiny, sněhová vločka, okno gotického kostela, rozkrojené kiwi… Ve všech motivech najdeme pro Mandalu typický střed, okolo kterého jsou symetricky uspořádané tvary.

 

Nemusíme se o ni ovšem zajímat čistě z estetických důvodů, ale také z důvodů jejích arteterapeutických a především artefiletických funkcí. Pojmy jako tlak, napětí, stres, vysoké požadavky a nároky v dnešní době představují významný fenomén, se kterým se setkáváme na každém kroku. Přináší ho s sebou uspěchaná a hektická doba 21. století, kde je kladen velký důraz na výkon. A právě tvůrčí proces nám umožňuje odprostit se od starostí, které nás dennodenně potkávají a svazují nás. Je pro nás tedy kouzelným světem, kam můžeme uprchnout. Pomáhá nám tak překonávat psychické obtíže související se stresem a je pro nás příjemnou relaxací. 

 

Čím se zabývá artefiletika? Na rozdíl od arteterapie nejde o léčebnou metodu. Je zaměřena na rozvoj tvořivosti, ale především na cestu k sobě, na dialog se sebou samým a na sebeporozumění. Lektorova role je pouhý průvodce. Měl by pouze vhodně vybízet ke správným otázkám. To, co se o sobě dozvíte, záleží jen a jen na Vás. 

 

Lákala Vás při tvorbě náhodná volba barev, či jste je chtěli mít pod kontrolou? Vybarvovali jste pečlivě nebo jste přetahovali? Do které části papíru jste umístili střed Mandaly? I například tyto maličkosti Vám o sobě hodně napoví – máte rádi život pod kontrolou, jste pedant?

 

Sám švýcarský psycholog C. G. Jung považoval Mandalu jako zrcadlo našeho vnitřního duševního světa a začal ji používat nejen ve své praxi. Díky němu se tak barevný kruhový obrazec dostal ještě více do našeho povědomí a Mandala se tak stala velmi vhodnou pomůckou při relaxaci či meditaci. Pomáhá nám navodit vnitřní klid a řád, nalézt novou energii. Vede nás do našeho nitra. Je tedy zároveň prostředkem k poznávání nás samotných.

 

Protože pečování o vlastní Já bychom měli vnímat jako nedílnou a důležitou součást našeho života a sebevzdělávání se, nabízíme Vám kurz, díky kterému si osvojíte: 

 

  • základy relaxace či meditace tvůrčí formou;
  • význam barev, tvarů a kruhový obrazec, zvaný Mandala;
  • proč a jak Mandalu kreslit/malovat;
  • podpoříte především svou tvořivost a vytvoříte si vlastní originální Mandalu v podobě obrazu, odrážející Váš svět.

Chcete se dočíst o mandalách něco více? Zde máte pár zajímavých odkazů:

 

Chcete si vybravit mandalu? Zkuste si stáhnout některou naší:

 

Chcete si namalovat vlastní mandalu doma? Zkuste následující odkazy na kreslení mandal on-line:

 

Zajímá vás náš kurz kreslení mandal?