Jak se správně a efektivně učit nejen doma

Jak se správně a efektivně učit

S našimi lektory se zabýváme tématem, jak efektivně učit. Jak předávat naše vědomosti a přeměnit je v dovednosti studentů. Dnes se na to podíváme z druhé strany. Jak si jako student odnést z kurzu co nejvíce? Dá se naučit se správně učit? V dnešním článku jsme se podívali na to, jak se efektivně učit nejen doma, ale i v dnes rozšířených on-line kurzech.

Učení je dovednost sama o sobě. Je to dobrá zpráva, protože studie nám ukazují, že se dá naučit. Čím více trénujete paměť a zpracovávání informací, tím lepších výkonů dosahujete. Tyto procesy samozřejmě používáme každý den. Můžete je ale cvičit i cíleně. Například čtením, luštěním křížovek, získáváním nových informací, účastí na dovednostních kroužcích i sledováním komplexních seriálů. Věděli jste, že v seriálu Hra o trůny vystupuje přes 150 hlavních postav? Mnoho diváků si je bez námahy zapamatovalo. Pozor ale, abyste u televize nebo čtení spíše neprokrastinovali.

Tipy pro správné učení

1. Najděte si vlastní styl

Učit se déle neznamená vždy lépe. Při ovládání správných technik se dokážete naučit mnohem rychleji. Co za tajemné techniky to je? Trik je v tom najít si ty správné pro sebe. Každý člověk je jiný a má styl učení, který mu vyhovuje. Někdo poslouchá nahlas hudbu, někdo musí mít absolutní ticho. Pro jednoho jsou důležité obrázky, pro jiného psaný text. Experimentujte tedy s různými metodami a učícími pomůckami. Jistě brzy přijde na to, co Vám vyhovuje. Nikdy se ovšem nedržte jen jedné metody! Školitelé se shodnou v jednom: pro upevnění nových znalostí je třeba kombinovat více zdrojů informací. Vedle čtení textu zapojte i vizuální smysly nebo požádejte kamaráda, ať Vám studijní látku namluví.

2. Motivujte se

Stejně jako pro všechny činnosti je klíčová motivace. Nejlépe se pracuje, když Vás to prostě baví. Rádi se dozvídáte nové věci, chlubíte se, co už umíte. Některé dovednosti nebo znalosti pak potřebujete. Třeba jazyk k práci nebo k cestování. Horší je to s tím, co umět musíte, ale jasná motivace chybí. Jsou to například testy nebo zkoušky, kterými musíte projít, i když víte, že získané vědomosti nikdy nevyužijete. Netýká se to jen studentů ve škole, ale i různých firemních školení. Je pak načase vytáhnout motivaci jinou. Úspěšná zkouška bude jednou znamenat úspěšné celé studium a vysněnou kariéru. Za splněné školení v práci si můžete vymyslet odměnu vlastní. Bude to lenošení nebo sladkost ke kávě.

Nové informace si lépe zapamatujete, dáte-li si je do souvislostí. Při čtení textu se ho pokuste chápat, spíše než jen pamatovat. Ptejte se sami sebe: Proč to tak je? Co to vlastně znamená? Jak to navazuje a souvisí s tím, co už vím? Kde to jde, přemýšlejte o tom, jak lze informace využít v praxi, ať už v práci nebo v běžném životě. I když možná některé informace časem zapomenete, vytvoříte si v hlavě spoje a budete mít šanci je znovu odvodit sami.

4. Vyhraďte si čas

Při učení se nenechte ničím vyrušovat. Buďte v prostředí s minimem rozptýlení. Chcete-li se učit efektivně, není čas na multitasking. Plnou pozornost věnujte jen tomu, co chcete pochopit. Pokud máte problém s koncentrací, nezoufejte. I ta se dá naučit. Začněte kratšími bloky soustředění a postupně je prodlužujte. Přestávky naopak plně využijte k tomu, abyste si vyřídili vše potřebné.

5. Dostatečně odpočívejte

Spánek dává našemu mozku možnost zpracovat informace. Probírá se vším, co pochytil a pilně třídí. Bez odpočinku nemáme šanci informace nabalovat a propojovat. Příliš mnoho nových informací paměť nepojme a čas nad učením trávíte zbytečně. Musíte dát prostor i relaxaci. Je proto podstatné také znát a vnímat svůj biorytmus. Využijte naplno denní dobu, kdy jste nejaktivnější a můžete se soustředit. Dobu útlumu si nechte na klidové činnosti.

Jak si odnést z kurzu maximum

Kurz nebo přednášky jsou ideální způsob, jak si osvojit nové znalosti a dovednosti. Máte k dispozici nejen experta na danou problematiku, ale předem vytvořenu strukturu a obsah vzdělávacího programu. Na Vás už jen zbývá, vytěžit z kurzu maximum.

Prvním krokem bude vybrat si správný kurz. Věnujte pozornost popisům a hledejte informaci o tom, co se naučíte a co od kurzu očekávat. Zjistit si můžete také něco o lektorovi. Pokud si nejste výběrem jistí, nebojte se zavolat a zeptat se na podrobnosti.

Na kurzu máte jedinečnou příležitost načerpat poznatky od profesní autority. Na všechno, co vás zajímá, se proto ptejte. Až výklad skončí, skončí i šance se ptát na všechno, co nebylo zcela jasné. Plně využijte nejen pomoc lektora, ale i výukových materiálů. Přednášející si často vytváří vlastní pomůcky a cvičení. Jejich účelem je pomoct studentům látku pochopit a znalosti si upevnit. Při přednášce lektora se nemusíte stresovat pamatováním si všech faktů. Raději se soustřeďte na souvislosti a spojení s praxí.

Jedno tajemství od nás: po skončení kurzu si probrané téma sami zopakujte. Mnozí studenti odchází z kurzu nadšení, ale po několika týdnech si pamatují jen zlomek informací. Je to proto, že si vědomosti neupevňovali a nepoužívali v praxi. Nejlépe do 24 hodin po skončení kurzu si sami pomocí poznámek nebo výukových materiálů vše pročtěte. Pomůže také, když o tom, co jste se naučili budete vyprávět známým. Tím si informace v paměti upevňujete.

Jak se správně učit při on-line výuce

K on-line kurzu přistupujte stejně jako k prezenčnímu. Díky zapnutému počítači a tomu, že nejsme snadno vidět, je velmi lehké odolat pokušení a zkontrolovat příspěvky na sociálních sítích. Proto si vyhraďte dostatek času a klidu. Oblékněte si oblečení na ven, abyste oddělili, že nyní nejste doma, ale na kurzu. Ztište si telefon a v počítači zavřete vše, co nepotřebujete. Na dveře si nalepte cedulku Nerušit. Připravte si dostatek místa pro blok na poznámky nebo vytištěné materiály od lektora.

Na kurzu se také aktivně podílejte. Zapojujte se do diskuze a cvičení. Tím zůstanete vždy soustředěni na to, co se právě probírá.

Jak se správně učit sám doma

Při samostudiu jste odkázání sami na sebe a tvorba výukového plánu je na Vás. Nemáte nikoho, kdo by nás vedl. Je proto důležité stanovit si nějaký cíl. Chci se naučit na zkoušku? Chci zvládnout anglickou gramatiku z této učebnice? Nebo chci zvládnout uplést svetr? Cíl nás při učení usměrňuje a dává nám mantinely. Díky němu se také lépe soustředí na motivaci. Podle cíle si stanovte jednotlivé milníky a podcelky, které chcete zvládnout.

Více než na kurzu je zde důležité vědět, jaký styl učení nám vyhovuje. Ke každému tématu je internet plný textů, pomůcek, učebnic i videí. To vše máte k dispozici a můžete využít. Při pátrání narazíte na něco, co Vás zaujme, na praktické příklady i zajímavosti. Je dobré věnovat čas hledáním všeho, co by Vám mohlo pomoci. Pozor ale na zahlcení. Při příliš velkém množství zdrojů vzniká zmatek a nestíháte vše zpracovat. Důležité je také čerpat informace z ověřených zdrojů a informace ověřovat.

Velkou výzvou je prostředí, ve kterém Vás nebude nic vyrušovat. Můžete se učit doma, kde je snadné nechat se rozptýlit telefonem nebo nesouvisejícími videi při hledání informací. Vyhraďte si proto pevně daný čas, který věnujete pouze studiu. Telefon si ztište a plně se koncentrujte. Pokud počítač nepotřebujete, také ho vypněte. Pokud se nemůžete soustředit doma, vyrazte do knihovny nebo do přírody.

Co jste se za daný den naučili, si nejlépe ještě 1-2 hodiny před spaním pročtěte. Při spánku se ukládají informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Nezapomeňte se také odměňovat a odpočívat.

Stává se vám, že máte v průběhu učení sklony k prokrastinaci? Přečtěte si náš článek o tom, jak přestat prokrastinovat nebo ten, jak nad prokrastinací zcela zvítězit a učte se opravdu efektivně.